Muzyka Viktora Ullmana upamiętnia 80-tą rocznicę Powstania
w Getcie Warszawskim.
19 kwietnia 2023 r. mija 80-ta rocznica bohaterskiego, tragicznego powstania w Getcie Warszawskim.
Tego dnia, w ramach obchodów rocznicy, odbył się w Pałacu na wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, uroczysty koncert.
Artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonali pieśni skomponowane przez Victora Ullmana.
Dobór repertuaru na ten koncert ma wymiar symboliczny. Tragiczne losy artysty, choć nie związane bezpośrednio z Powstaniem w Getcie Warszawskim, wpisują się w martyrologię Żydów w czasie II Wojny Światowej.
Urodzony w Cieszynie w 1898 roku, jako jedenastoletnie dziecko przeniósł się z matką do Wiednia. Muzyki uczył się, między innymi u Arnolda Schoenberga, jednego z ikonicznych kompozytorów XX wieku. Viktor Ullman pracował w Operze Niemieckiej w Pradze. Komponowana przez niego muzyka zyskiwała stopniowo uznanie krytyków i publiczności.
W 1942 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Mimo ciężkich warunków obozowych, nie zaprzestał komponowania. Powstały tam pieśni do poezji współwięźnia – Hansa Guntera Adlera. 16-go października 1944 r., Viktor Ullman został skierowany do obozu zagłady, Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany.
Oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Cieszynie, miejscu urodzenia kompozytora, od kilku lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach upamiętniających tę postać. Doroczne imprezy odbywają się na terenie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Współorganizatorem tych wydarzeń są instytucje samorządowe z obu krajów. Osobiście zaangażowana w ich organizację jest Prezeska Zarządu Oddziału TPA, Maria Gawlas.
Oprac. Stanisław Szumski
Sekretarz Generalny TPA