Obchody Święta Narodowego Republiki Austrii 2021
Z okazji Święta Narodowego Republiki Austrii w dniu 26 października 2021 roku odbyło się w Warszawie przyjęcie zorganizowane na zaproszenie JE Ambasadora Andreasa Stadlera
i jego małżonki Rebekki Greenstein. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko – Austriackiego w osobach: prof. nadzw. dr Zbigniew Tomkowski – prezes, mgr Janusz Gast – wiceprezes oraz mgr Lubomir Wędzicha – wiceprezes, prezes Oddziału TPA we Wrocławiu. Spotkanie było okazją do rozmowy z nowym Ambasadorem Andreasem Stadlerem, przekazania mu życzeń w związku z objęciem przez niego funkcji. Ambasador doskonale pamiętał dobrą współpracę z naszym Towarzystwem w okresie gdy pełnił funkcję dyrektora Austriackiego Instytutu Kultury w Warszawie i nie krył zadowolenia podczas rozmowy z przedstawicielami kierownictwa TPA jednocześnie wyrażając deklarację dalszej współpracy. Lubomir Wędzicha wręczył mu, pięknie wydaną książkę jego autorstwa pt.: “Podróż jest życiem, życie jest podróżą”, w której opisał 188 wyjazdów w okresie 35 lat turystyki zagranicznej Oddziału TPA we Wrocławiu. Nie pominęliśmy okazji by również porozmawiać z p. Gudrun Hardiman-Pollross nową Dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, która z zaciekawieniem wysłuchała krótkiej informacji o dotychczasowej działalności TPA. Pani Dyrektor zdeklarowała kontynuowanie dotychczasowej, owocnej i przyjaznej współpracy i podziękowała za książkę, którą wręczył jej Lubomir Wędzicha. Na zakończenie spotkania udało nam się porozmawiać z obecnym na uroczystości Tomaszem Grodzkim, Marszałkiem Senatu RP, którego poinformowaliśmy o naszej 60. letniej działalności i wręczyliśmy książkę Lubomira Wędzichy.
Opracował: Janusz Gast
Przemówienie Ambasadora Austrii z okazji Święta Narodowego
26 października 2021 r.
Szanowny Panie Marszałku,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowny Panie Prezydencie
Miasta Stołecznego Warszawy,
Szanowny Panie Przewodniczący Narodowego Zarządzania Antykryzysowego Białorusi,
Sehr geehrte Damen und Herren,
Dear Ladies and Gentlemen,
Szanowni Państwo,
Drogie Przyjaciółki i drodzy Przyjaciele Austrii,
Liebe Österreicherinnen und Österreicher,
cieszymy się bardzo wraz z moją żoną, Rebeccą Greenstein, że możemy dziś Państwa powitać!
Dzisiejszy dzień przypomina o ważnym wydarzeniu w austriackiej historii. Świętujemy fakt, iż 26 października 1955 r. Austria przyjęła ustawę o swojej wieczystej neutralności – po tym, jak ówczesne siły wyzwoleńcze z USA, Anglii, Francji i Związku Radzieckiego wycofały swoje wojska.
Austria stała się wolnym krajem po tym, jak w 1938 r. została anektowana, a jej ludność została wciągnięta w najgorszą wojnę XX w.
Z tego względu tym bardziej powinniśmy doceniać obecną pokojową koegzystencję w demokracji i wolności w ramach Unii Europejskiej.
Dziś widzimy brak praworządności i demokracji w bezpośrednim sąsiedztwie Polski, na Białorusi. Austria i Polska zgadzają się, iż ruchy demokratyczne na Białorusi oraz białoruscy uchodźcy potrzebują naszego wsparcia. W tym kontekście chciałbym zaznaczyć, że w listopadzie tego roku na zaproszenie Kanclerza Federalnego Austrii odbędzie się w Wiedniu znacząca międzynarodowa konferencja na rzecz wsparcia dla Białorusi, na którą zaproszony zostanie także polski minister spraw zagranicznych.
Bardzo się cieszę, że przez następne cztery lata będę mógł – wraz ze wszystkimi austriackimi placówkami w Polsce – pracować na rzecz dalszego rozwoju stosunków między naszymi państwami.
Oficjalna wizyta Prezydenta Federalnego Austrii, Alexandra Van der Bellena, w Polsce na początku października tego roku dała ku temu doskonały impuls.
Podczas swojej wizyty Prezydent najpierw odwiedził Auschwitz, a następnego dnia Warszawę.
W Auschwitz poniżono, wykorzystano i zamordowano setki tysięcy ludzi, w tym dziesiątki tysięcy austriackich obywateli i obywatelek, przede wszystkim Żydów i Żydówek, ale także przeciwników politycznych, przedstawicieli społeczności Romów i Sinti czy też osoby homoseksualne, dziś powiedzielibyśmy LGBT.
Wizyta Prezydenta Federalnego oraz otwarta przy tej okazji nowa austriacka wystawa w ramach Muzeum Auschwitz – Birkenau pokazały wyraźnie, że Austria upamiętnia nie tylko te ofiary, ale także przejmuje odpowiedzialność za sprawców i morderców, którzy współpracowali
z okrutnym reżimem nazistowskim.
Szanowni Goście,
dziś żyjemy w znacznie lepszym świecie niż przed 80 laty, kiedy to zarówno Austria, jak i Polska zostały wymazane z mapy świata.
Współpracujemy jako suwerenne państwa w ramach Unii Europejskiej; nasi obywatele i obywatelki zdecydowanie opowiedzieli się za tym
w referendach w 1994 i 2003 r., ogromna większość ludzi nadal jest dumna z tego europejskiego porozumienia.
Jednym z ważnych obszarów naszej współpracy w ramach Unii Europejskiej jest nasza „zielona przyszłość”. Polsko – austriackie forum ekonomiczne „Green Futures”, które odbyło się podczas wizyty austriackiego prezydenta w Warszawie, w imponujący sposób pokazało, jak intensywnie i ambitnie austriackie i polskie przedsiębiorstwa współpracują ze sobą w kontekście zielonej transformacji energetycznej oraz wprowadzania w życie unijnego Zielonego Ładu. To właśnie te przedsiębiorstwa, ale także nowe pokolenie naukowców i naukowczyń z obu naszych krajów znajdą nowe rozwiązania w dziedzinach takich jak mobilność, transport, energia czy usługi komunalne, które zaprowadzą nas do przyjaznej dla klimatu, zrównoważonej i zdrowej przyszłości.
Również nasza współpraca dwustronna rozwija się coraz intensywniej. Dziś regularnie ponad 50 tys. polskich obywateli dojeżdża do pracy do Austrii, zaś kilka tysięcy Austriaków i Austriaczek pracuje w Polsce i tu odnalazło swój dom. Austria pozostaje jednym z ulubionych celów urlopowych dla polskich turystów, ale też coraz więcej austriackich obywateli odkrywa atrakcje turystyczne Polski.
Polska jest dla Austrii piątym najważniejszym partnerem handlowym. Bilans handlowy w wysokości 10 miliardów EUR przekracza bilans handlu zagranicznego Austrii z Rosją, Ukrainą i Turcją razem wziętymi!
Ponad 500 austriackich firm ma swoje filie i zakłady produkcyjne
w Polsce, tworząc miejsca pracy dla 50 tys. osób.
Szanowni Państwo,
zarówno Austria jak i Polska należą do dynamicznie rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej. Jeśli będą Państwo podróżować przez oba te kraje (najlepiej pociągiem!), wszędzie zobaczą Państwo place budowy, ale także młodych ludzi, którzy dorastają, uczą się i są wspierani w naszych przedszkolach, szkołach i uniwersytetach. Nasze kraje przykładają dużą wagę do kultury i wykształcenia. Wiemy, że stanowią one podstawę dostatniej i bezpiecznej przyszłości.
Jesteśmy stabilnymi demokracjami z niezwykle żywym społeczeństwem obywatelskim oraz bardzo pluralistycznymi, otwartymi kulturami!
Nawet jeśli co jakiś czas pojawiają się kryzysy i problemy, nasze procesy demokratyczne i praworządne działają! Z tego też względu możemy pod wspólnym unijnym dachem bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość!
Pracujmy nad tym wspólnie, aby również nasze dzieci mogły się z tego cieszyć!
Życzę Państwu zdrowia, życzę zdrowia nam wszystkim!
Opracowano korzystając z materiałów i zdjęcia zamieszczonych na stronie Ambasady Austrii w Warszawie.