Wizyta Oddziału TPA we Wrocławiu w Austrii (23-25.11.2018 r.)
Miałem przyjemność uczestniczyć wraz z małżonką po raz pierwszy w kolejnej, już 174-tej wycieczce Oddziału TPA we Wrocławiu, tym razem do Austrii. Cele wyjazdu były szczytne. To setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, setna rocznica powstania pierwszej Republiki Austriackiej oraz trzydziesta szósta rocznica utworzenia Oddziału.
Program wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty na zamku w Stetteldorfam Wagram należącym do hrabiego Georga Stradiota który na wstępie oprowadził nas po pięknych komnatach zamku.
Historia zamku związana jest także z historią Polski. To tutaj, we wrześniu 1683 roku zostało przekazane w ręce Króla Jana III Sobieskiego dowództwo nad połączonymi siłami zbrojnymi mającymi stoczyć zwycięską bitwę nad Turkami oblegającymi Wiedeń. W tym historycznym miejscu mogliśmy czuć powiew historii gdy zasiadaliśmy do wysłuchania referatów
w ramach konferencji zorganizowanej przez Georga i Brigitte Stradiot, Oddział TPA we Wrocławiu, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Konsulat Honorowy Austrii we Wrocławiu oraz Federacja Dialogu Polaków. Interesujące referaty wygłosili prof. dr hab. Zbigniew Kurcz z Instytutu Socjologii UWR; Prezes Oddziału TPA we Wrocławiu, Lubomir Wędzicha; Wiceprezes tegoż Oddziału, Marian Lampczak; Andrzej Kempa z Federacji Dialogu Polaków oraz moja skromna osoba.
Zostaliśmy także podjęci lampką wina przez gospodarza zamku. A fakt naszej bytności na zamku został potwierdzony pięknym Certyfikatem podpisanym przez pana hrabiego oraz Prezesa The World Polonia Sport Federation, Andrzeja Kempę.
Główny cel naszej wycieczki, piękny cesarski Wiedeń. A tam gratka dla miłośników sztuki. Dzięki naszej przewodniczce, Małgorzacie Krzempek – Nieśpiałowskiej, która zadbała
o niełatwy zakup biletów, mogliśmy zwiedzić dwie wspaniałe wystawy malarstwa europejskiego, uważane za jedne z najciekawszych wydarzeń w tej dziedzinie w tym roku
w Europie. Pierwsza to wystawa w muzeum Albertina – 100 obrazów Claude Moneta (1840-1926). Nie tylko znawcom sztuki ale i wielu osobom interesującym się malarstwem, twórczość tego autora kojarzy się wyłącznie z nurtem impresjonizmu. Obrazy malowane przez C. Moneta w ostatnich latach życia, a więc już w XX-tym wieku, należą już do nurtu modernizmu.
Druga wspaniała wystawa, w Kunsthistorisches Museum, to malarstwo Piotra Starszego Breugla (ok. 1525-1569), zorganizowana w 450-tą rocznicę jego urodzin. Do dzisiaj zachowało się tylko około czterdziestu prac tego wspaniałego malarza niderlandzkiego. Choć muzeum samo posiada sporo prac tego malarza to udało się wypożyczyć z muzeów europejskich na tą wystawę inne, piękne obrazy. Trzeba przyznać, że oglądanie obrazów w obu muzeach wymagało pewnego poświęcenia. Chętnych do oglądania tych arcydzieł obu mistrzów malarstwa było tak wielu, było mnóstwo. Dzięki Oddziałowi TPA we Wrocławiu mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach na skalę nie tylko europejska, ale i światową.
Pani Małgorzata oprowadziła nas po centrum habsburskiego Wiednia. Był jeszcze czas na poznanie kolejnych zabytków Wiednia oraz odwiedziny na tradycyjnych jarmarkach adwentowych, które znane są w Europie.
Nastepnego dnia odwiedziliśmy kolejne miejsce związane z historią Polski – wzgórze Kahlenberg górujące nad Wiedniem. To stąd Król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą.
Upamiętnione jest to tablicami, zarówno na wzgórzu jak i na murze kościoła. Na tymże murze jest też pamiątkowa tablica upamiętniająca wizytę Papieża, Jana Pawła II.
W drodze powrotnej do Wrocławia mogliśmy zwiedzić piękne miasteczko w Czechach – Mikulov. Zachęcam do jego zwiedzenia.
I w Wiedniu i w Czechach można było też się obkupić przed świętami.
We Wiedniu mieszkaliśmy w zaprzyjaźnionym już z Oddziałem TPA we Wrocławiu, z racji wielu wcześniejszych odwiedzin, hotelu ZumOxenkopf. Po kolacjach była możliwość na pogawędki przy lampce wina. A było nas czterdzieści osób, w tym sześciu profesorów. Członkowie i sympatycy Oddziału TPA we Wrocławiu. Nawet spoza Polski: z Irlandii i Białorusi.
W drodze za wspaniałego przewodnika służył nam Prezes Lubomir Wędzicha dzielnie wspomagany przez Wiceprezesa Oddziału, Marian Lampczaka. To dzięki ich wysiłkowi Oddział TPA we Wrocławiu może się szczycić organizacją tylu ciekawych wyjazdów zagranicznych.
Warto organizować takie wycieczki. To nie tylko okazja do poznania nowych, ciekawych rzeczy, ale także okazja do integracji międzyludzkiej.
Mgr Stanisław Szumski, Sekretarz Zarządu Głównego TPA